واسه تون این سؤال پیش اومده که به چه دلیل دکترها میگن رژیم غذایی مناسب باید شامل مواد غذایی مختلفی باشه؟ شاید شما عاشق زرشک پلو با مرغ باشین. هم مرغ و هم پلو واسه سلامتی شما مفید هستن، اما نمی تونین همیشه فقط زرشک پلو با مرغ بخورین. دلیلش هم اینه که خوردن غذاهای جور واجور، سنگ بنای سلامتیه. یکی از وسایل لازم واسه حفظ کارکرد مناسب سلولا و بالا نگه داشتن سطح انرژی، مصرف کافی ویتامین Bه. با ادامه این مطلب همراه باشین تا با عادی ترین ویتامینای گروه B، منابع ویتامین B و مشکلات کمبود ویتامین B بیشتر آشنا شید.

 

همه ویتامینای گروه B وظایف یه جوری ندارن. این ویتامینا از منابع غذایی مختلفی به دست بین. کمبود ویتامین B می تونه باعث بروز مشکلاتی واسه سلامتی تون شه. بعضی وقتا پزشکان در صورت کمبود ویتامین B مقادیری از مکملای ویتامین B رو واسه بیماران تجویز می کنن.

۱. ویتامین B۱۲

وظایف ویتامین B۱۲

ویتامین B۱۲ (کوبالامین) به تنظیم کارکرد دستگاه عصبی کمک می کنه. این ویتامین در تشکیل و رشد گلبولای قرمز خون هم مؤثره.

منابع غذایی شامل ویتامین B۱۲

ویتامین B۱۲ کلا در گوشت و فرآوردهای لبنی پیدا می شه. پس افرادی که رژیم گیاهخواری محض دارن، در خطر کمبود ویتامین B۱۲ هستن. تنها منبع تأمین ویتامین B۱۲ واسه این افراد، غذاهای غنی شده با ویتامین B۱۲ه. بهترین منابع تأمین ویتامین B۱۲ عبارتند از: تخم مرغ، پنیر، شیر، ماهی، گوشت قرمز، جگر سیاه و قلوه.

مشکلات کمبود ویتامین B۱۲

کمبود ویتامین B۱۲ می تونه باعث بروز کم خونی و کنفوزیون (یه جور حالت گیجی و کاهش هوشیاری) در افراد سالخورده شه.

مشکلات روانی مثل نابودی عقل، پارانویا، افسردگی و مشکلات رفتاری هم می تونه در اثر کمبود این ویتامین بروز کنه. مشکلات روانی به دلیل کمبود ویتامین B۱۲ ممکنه بعضی وقتا برگشت ناپذیر باشه.

کمبود ویتامین B۱۲ در افراد ممکنه باعث بروز علائمی مثل سوزن سوزن شدن دست و پاها، خستگی شدید، ضعف، زودرنجی و افسردگی شه.

۲. ویتامین B۶

وظایف ویتامین B۶

ویتامین B۶ (پیریدوکسین) به بدن کمک می کنه تا غذا رو به انرژی تبدیل کنه. این ویتامین به بدن کمک می کنه تا با عفونتا جنگ کنه. مصرف این ویتامین در زمان بارداری و شیردهی باعث می شه تا مغز نوزاد رشدی طبیعی داشته باشه.

منابع غذایی شامل ویتامین B۶

نخود، ماهی تن و آزاد، غلات کامل و حبوبات، جگر گاو، گوشت چرخ کرده، سینه ی مرغ، هندوانه، سیب زمینی و اسفناج منابع غذایی پر از ویتامین B۶ هستن.

مشکلات کمبود ویتامین B۶

مقادیر کم این ویتامین در رژیم غذایی افراد می تونه باعث بروز کم خونی، مشکلات پوستی مثل جوش و ترک خوردگی در امتداد دو طرف دهن شه. افسردگی، کنفوزیون، حالت تهوع، افزایش احتمال دچار شدن به عفونتا و درماتیت (حساسیت پوستی) از بقیه مشکلات کمبود این ویتامین هستن.

۳. ویتامینای B۱ و B۲

ویتامین B۱ «تیامین» و ویتامین B۲ «ریبوفلاوین» نامیده می شن. این ویتامینا در تبدیل غذاها به انرژی نقش دارن. ویتامین B۱ به کارکرد دستگاه عصبی کمک می کنه و ویتامین B۲ در بینایی مؤثره.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   منابع ویتامین A، علائم کمبود و خواص اون 

منابع غذایی شامل ویتامینای B۱ و B۲

بیشتر افراد ویتامین B۱ رو از غلات کامل به دست میارن. غلات کامل، شیر، تخم مرغ و سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارن، از منابع غذایی شامل ویتامین B۲ به حساب می رن.

مشکلات کمبود ویتامینای B۱ و B۲

کمبود این ویتامینا خیلی عادی نیس، چون ویتامینای B۱ و B۲ در خیلی از غذاهایی که مصرف می کنیم، وجود دارن. بیشتر مشکلات به دلیل فقر این ویتامینا در افرادی دیده می شه که مشکل سوءمصرف الکل دارن. کنفوزیون و ترک خوردگی در امتداد دو طرف دهن از علائم فقر این ویتامین هستن.

۴. ویتامین B۳

وظایف ویتامین B۳

ویتامین B۳ (نیاسین) به تبدیل مواد غذایی به انرژی کمک می کنه. کمک به هضم غذا و تنظیم اشتها از نقش هاییه که این ویتامین به عهده داره.

منابع غذایی شامل ویتامین B۳

این ویتامین در مرغ، ماهی، جگر سیاه، گوشت قرمز، غلات کامل و بادام زمینی پیدا می شه.

مشکلات کمبود ویتامین B۳

کمبود این ویتامین می تونه به بروز مشکلات گوارشی مثل حالت تهوع و دردهای شکمی در فرد منجر شه. کمبود شدید این ویتامین می تونه باعث سردرگمی ذهنی (mental confusion) در فرد شه.

۵. ویتامین B۹

وظایف ویتامین B۹

ویتامین B۹ (اسید فولیک) در افزایش گلبولای قرمز خونی نقش داره. احتمال مشکل عضو نوزاد رو کم می کنه.

منابع غذایی شامل ویتامین B۹

این ویتامین در گوشت، غلات کامل، چغندر، مرکبات، ماهی، غلات غنی شده، حبوبات، سبزیجات برگ سبز، جگر سیاه و قلوه پیدا می شه.

مشکلات کمبود ویتامین B۹

فقر این ویتامین می تونه باعث بروز اسهال و کم خونی در فرد شه. کمبود این ویتامین می تونه باعث افزایش احتمال مشکل عضو نوزاد شه.

پیشگیری از کمبود ویتامین B

بیشتر افراد واسه حفظ سلامتی احتیاجی به مصرف مکملای شامل ویتامین B ندارن. خیلی از غذاهای خوشمزه مثل گوشت، غلات کامل، میوه ها و سبزیجات می تونن ویتامین B موردنیازتان رو تأمین کنن.

مصرف مکملای شامل ویتامین B باید با تجویز دکتر صورت گیرد. در زمان بارداری و سنای بیشتر از ۵۰ سال، شاید نیاز به مکملای ویتامین B زیاد می شه.

مکملای ویتامین B تنها در صورتی تجویز می شه که فرد نتونه ویتامین موردنیاز خود رو به دلایلی از راه مصرف غذاهای مختلف به دست بیاره. احتمال مسمویت در اثر مصرف بیشتر از اندازه ویتامینای گروه B کمه، چون این ویتامینا محلول در آب هستن. با این حال ممکنه مکملای ویتامین B مشکلات جانبی به دنبال داشته یا با بعضی داروها تداخل دارویی داشته باشن.

اگه مشکوک به کمبود این ویتامینا هستین، با دکتر خود تماس بگیرین. ممکنه دکتر شما رو معاینه کنه یا واسه تون آزمایش خون بنویسه.

مرورگر شما قادر به پخش ویدیو نیس.

منبع : healthline

 


دسته‌ها: آموزشی

دیدگاهتان را بنویسید